Haber

İsveç Başbakanı Kristersson’dan Erdoğan’a çağrı: ‘Zamanı geldi’

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, İngiltere merkezli Financial Times gazetesi için bir makale yazdı. Türkiye’nin NATO üyelik başvurusunda ‘teröre destek’ suçlamalarına değinen Kristersson, İsveç’te yürürlüğe girecek terörle mücadelede yeni yasayı “Bölge olarak terörle mücadelede adım attık” başlığıyla açıkladı. NATO üyelik başvuru süreci”.

Temmuz ayında Vilnius’ta yapılacak NATO Zirvesi’ne işaret eden Kristersson, “Vilnius’ta yapılacak NATO Zirvesi’ne beş haftadan biraz daha uzun bir süre kala, İsveç’in NATO üyeliği başvurusunu önemli görmenin zamanı geldi. Örgütün geçen yılki toplantısından bu yana 29. “Müttefik İsveç’in başvurusunu onayladı. Türkiye ve Macaristan kaldı” dedi.

‘SÖZLEŞMEYİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ’

NATO üyelik başvurusuna yönelik itirazları ortadan kaldırmak için Türkiye ile varılan anlaşma kapsamında hazırlanan yeni yasaya atıfta bulunan Kristersson, “Böylece anlaşmamızın son bölümünü yerine getiriyoruz” yazarak, Türkiye’yi her türlü olumsuzluğa karşı desteklediğini belirtti. İsveç’in ulusal güvenliğini tehdit ediyor.

‘İŞBİRLİĞİNİ KOLAYLAŞTIRIN’

Yasanın detayları hakkında bilgi veren İsveç Başbakanı, “En hafif cezanın üst sınırı dört yıl olacak. Daha ağır suçlar için en az 2, en fazla 8 yıl hapis cezası verilecek. Terör örgütü” dedi. liderler 2 yıldan müebbet hapis cezasına çarptırılabilir.” Kristersson, söz konusu yeni yasanın Türkiye’nin yanı sıra NATO ve Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ile işbirliğini kolaylaştıracağını belirtti.

haberhasanbeyli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu