Haber

Reuters: ABD, Ukrayna’ya 150 kilometre menzilli silah göndermeyi planlıyor

ABD’li havacılık ve savunma sanayi üreticisi Boeing’in, Karadan Fırlatılan Küçük Çaplı Bomba (GLSDB) olarak adlandırılan ve 150 kilometre menzilli silahın Ukrayna ve Doğu Avrupa ülkeleri için üretime alınması adına ABD Savunma Bakanlığı’na (Pentagon) teklifte bulunduğu belirtildi. Pentagon’un, Boeing’den gelen teklifin yanı sıra bir dizi öneriyi de değerlendirmeye aldığı kaydedildi.

Reuters ve plana aşina üç kişi tarafından incelenen bir dokümana nazaran GLSDB, 2023’ün bahar aylarında teslim edilebilir.

‘RUS SAVUNMA SINIRLARININ ARDINDAKİ AMAÇLAR VURULABİLİR’

GBU-39 küçük çaplı bombalar ve M26 roket motorunun birleştirilmesinden oluşan 150 kilometre menzilli GLSDB’lerin, Keiv’in Rus savunma hatlarının arkasındaki hedefleri vurabilmesine ‘imkan tanıyacağı’ aktarılıyor. Boeing’in Ukrayna’ya gönderilen silahları denetleyen ABD Avrupa Komutanlığı’na (EUCOM) sunduğu teklif dokümanına nazaran, GLSDB’nin ana bileşenleri ABD’nin mevcut depolarından sağlanacak.

Ukrayna daha evvel ABD’den yaklaşık 300 kilometre menzile sahip ATACMS güdümlü füzelerinden almak istemiş ancak ABD talebe sıcak bakmamıştı. ABD’nin Ukrayna’ya ATACMS füze sistemleri vermemesinin nedeni de, ‘Rus kentlerinin maksat alınmasına imkan verilmemesi’ olarak açıklanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu