Ekonomi

Türkiye’nin patates ihtiyacı Kapadokya’daki depolardan karşılanıyor

Türkiye’nin patates ihtiyacı Kapadokya’daki depolardan karşılanıyor

NEVŞEHİR – Kapadokya bölgesinde yer alan 1321 ruhsatlı ve 2 milyon ton kapasiteli yer altı doğal soğuk hava depoları, Türkiye’nin patates ihtiyacının büyük bir kısmını karşılıyor. Farklı bölgelerden toplanan yaklaşık 1 milyon 600 bin ton patates, bölgeye özel tüf kayalarının oyulmasıyla oluşturulan doğal soğuk hava depolarında depolanıyor.

Bu depolar; Elektrik masrafı olmadan, nem ve ısı sayesinde patateslerin bozulmadan saklanmasını sağlar ve raf ömrünü uzatır. Ayrıca bu depoların geniş kapasiteleri sayesinde kamyon ve tırların rahatlıkla girebilmesi lojistik ve depolama süreçlerini kolaylaştırmaktadır. Patates üreticisi Fatih Yılmaz yaptığı açıklamada; “3. ayda ekimi başlayan patatesler 10 ve 11. aylarda hasat ediliyor. Hasat edilen patatesler doğal soğuk hava depolarında muhafaza ediliyor. Depolara gelen patatesler ihtiyaca göre yeniden seçilerek sevk ediliyor. Özel olarak gönderiliyor. İstanbul, İzmir, İzmit ve diğer illerdeki pazarlar” dedi. Yılmaz, doğal soğuk havalarda depolanan patateslerin daha az fire verdiğini ve kendini koruduğunu belirterek; “Bu depolarda patatesler 4’üncü aya kadar kendilerini koruyor. Yaz kış ısı dengesi sayesinde patatesler muhafaza ediliyor” dedi.

Operatör Abdullah Şahin yaptığı açıklamada; “Makinelerle açılan depolar patateslerin sıvı kaybetmesini engelliyor. Bu sayede patateslerin raf ömrü uzatılıyor. Patatesler bozulmadığı için kaliteli bir şekilde halkımıza sunuluyor” dedi. Nevşehir Valisi Ali Fidan da yaptığı açıklamada; Nevşehir’in patates üretiminin yanı sıra depolama açısından da büyük bir potansiyele sahip olduğunu söyledi. Vali Fidan; “Nevşehir bölgesinde bulunan 2 milyon ton kapasiteli kayaya oyulmuş doğal soğuk hava depolarında yaklaşık 1 milyon 600 bin ton patates depolanıyor. Patatesler burada kış boyunca muhafaza ediliyor ve tazeliğini koruyor.”

pursaklar-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu