Haber

VVD’nin yeni lideri Dilan Yeşilgöz oldu

Hollanda Güvenlik ve Adalet Bakanı Dilan Yeşilgöz-Zegerius, Kasım ayında yapılacak genel seçimlerin ardından aktif siyaseti bırakacağını açıklayan Başbakan Mark Rutte’nin partisi Demokrasi ve Özgürlük İçin Halk Partisi’nin yeni genel genel başkanı ve başbakan adayı oldu. .

46 yaşındaki Türk asıllı siyasetçi Yeşilgöz-Zegerius, Twitter hesabından bu görevin kendisi için “büyük bir onur” olduğunu paylaşarak kendisine olan inancından dolayı teşekkür etti.

Hollanda’nın ilk kadın başbakanı olabilir

Hollanda Güvenlik ve Adalet Bakanı Dilan Yeşilgöz-Zegerius, hükümetin en büyük ortağı olan Halkın Demokrasi ve Özgürlük Partisi (VVD) Merkez Yürütme Kurulu ve tüm kuruluşların oybirliğiyle cumhurbaşkanlığına aday gösterildi. Yeşilgöz, partisinin seçimi kazanması halinde Hollanda’nın ilk kadın başbakanı olacak.

Tunceli doğumlu sendikacı Yücel Yeşilgöz’ün kızı olan Dilan Yeşilgöz, 1977’de Ankara’da doğdu. 1980 darbesinden sonra ailesinin Hollanda’ya sığınması nedeniyle 8 yaşında Hollanda’ya yerleşen Kürt asıllı Yeşilgöz. , Mart 2017 tarihinden itibaren VVD partisi üyesi olarak görev yapmaktadır.

Reuters/BO,ETO

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu